FUNDACJA

Ziemia i My

ODPOWIEDZIALNY BIZNES I ŚRODOWISKO

Biznes i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Odpowiedzialny biznes to podejście strategiczne, długofalowe, oparte na zasadach dialogu społecznego i poszukiwaniu rozwiązań korzystnych tak dla przedsiębiorstwa, jak i wszystkich interesariuszy oraz lokalnych społeczności. 

Pozwala to na prowadzenie działalności pomagającej sprostać globalnym wyzwaniom i realizowanie celów zrównoważonego rozwoju w najbardziej efektywny sposób.  

Bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełnienia wszystkich wymogów formalnych i prawnych działania firmy, ale przede wszystkim równoznaczne jest z dobrowolnym i aktywnym zaangażowaniem.  Aby prowadzić biznes, który odpowiada wymaganiom dzisiejszego rynku, nie wystarczy generować tylko zysków ekonomicznych. 

Niezbędne jest także zwiększenie inwestycji w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska oraz relacje z otoczeniem. Głos biznesu wspierający ideę zrównoważonego rozwoju w rozwiniętych gospodarkach cieszy i pozwala przypuszczać, że koncentracja na tego typu działaniach niebawem stanie się popularna również w Polsce. 

 AKTUALNOŚCI I WYDARZENIA

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE „FABA” – maj 2024

Serdecznie dziękujemy firmie „FABA” Spółka Akcyjna za spotkanie dydaktyczne organizowane dla uczniów Technikum nr 7 z Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka” kształcących się w zawodzie mechatronika. Dzięki spotkaniu uczestnicy mieli okazję poobserwować procesy toczenia, frezowania, szlifowania zapoznać się z pracą w biurze technologiczno – konstrukcyjnym, magazynie technicznym, a przede wszystkim dowiedzieć się jak wygląda produkcja pił tarczowych, produkcja narzędzi z ostrzami diamentowymi jak również produkcja narzędzi trzpieniowych do obróbki drewna, stali i aluminium. Największe jednak wrażenie zrobił na młodych uczestnikach zautomatyzowany systemem produkcji AIMS. Trzeba dodać, że FABA zajmuje obszar 4 ha, więc nie lada wyzwaniem było obejście wszystkich 4 hal i zapamiętanie przekazywanych cennych informacji.

Więcej nt. działań firmy „FABA” Spółka Akcyjna można przeczytać na stronie: https://faba.pl/  Zapraszamy.

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE DMG MORI – kwiecień 2023

DMG MORI łączy w sobie to, co najlepsze z dwóch światów: tradycję niemiecką i japońską precyzję oraz wiodącą pozycję technologiczną w budowie obrabiarek.

Podczas wizyty w firmie DMG MORI w Pleszewie młodzież z …. zobaczyła prezentację nowoczesnych obrabiarek oraz trendów i innowacji w obróbce wiórowej i technologii druku przestrzennego (3D), zwiedziła jedną z najnowocześniejszych na Świecie fabryk przemysłu obrabiarkowego. Zobaczyła siedemnaście najbardziej zaawansowanych technologicznie obrabiarek, w tym siedem wyposażonych w systemy automatyzacji.

Więcej nt. firmy można dowiedzieć się na stronie:
www.dmgmori.pl 

TYDZIEŃ Z ROBOTEM – listopad/grudzień 2022

Kontynuujemy projekt “Tydzień z robotem”, który nasza fundacja organizuje wraz z firmą FANUC Polska. W tym roku młodzież z Zespołu Szkół Łączności, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 na Wiśniowej oraz Zespołu Szkół im.inż. Stanisława Wysockiego miała okazję skorzystać z wiedzy inżynierów z firmy FANUC POLSKA, której serdecznie dziękujemy. Chętni uczniowie zapisywali się na zajęcia, aby mieć możliwość nie tylko skorzystania z wiedzy inżynierów, ale również testowania sterowania robotem, każdy chętny miał możliwość sprawdzenia czy jest to łatwe czy trudne.  Mamy nadzieję, że rozpaliliśmy iskierkę zainteresowania robotyzacją wśród mechatroników i nie tylko.

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE SANDVIK – październik 2022

We współpracy z wiodącymi w kraju przedsiębiorstwami realizujemy projekt pt.: „Moja przyszłość w moich rękach”. Proponujemy uczniom ciekawą formę zajęć pozalekcyjnych, jaką są spotkania dydaktyczne w przedsiębiorstwach. Dajemy młodzieży możliwość bezpośredniego kontaktu z działalnością produkcyjną określonego zakładu, jak i jego bogatym zapleczem. Spotkania są dobrą formą integracji młodzieży oraz spełniają funkcję dydaktyczną, dając możliwość zapoznania się uczniów z procesem produkcyjnym konkretnego przedsiębiorstwa. W październiku odwiediliśmy firmę SANDVIK COROMANT, która jest światowym liderem na rynku narzędzi skrawających oraz „know-how” w przemyśle wytwórczym.

Więcej nt. działań firmy SANDVIK POLSKA Sp. z o.o. można przeczytać na stronie www.sandvik.coromant.com/pl

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE GRAHAM PACKAGING – październik 2022

Celem spotkań jest poznanie przez młodzież procesu technologicznego i produkcyjnego, profilu zakładu, stanowisk pracy, struktury zatrudnienia, organizacji pracy oraz rzeczywistych warunków pracy. Jest to niezwykła okazja, aby móc z bliska obserwować potężne maszyny i przyjrzeć się dokładnie każdemu stanowisku pracy w przedsiębiorstwie, od biura do hali produkcyjnej. W czasie spotkania uczniowie poznają funkcjonowanie przedsiębiorstw, a także nowe technologie i rozwiązania. W październiku odwiedziliśmy firmę GRAHAM PACKAGING, która jest wiodącym w branży dostawcą rozwiązań w zakresie zrównoważonych opakowań. Dwie rzeczy, które wyróżniają Grahama spośród innych, to zespół ds. usług kreatywnych i nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Więcej nt. działań firmy GRAHAM PACKAGING można przeczytać na stronie www.grahampackaging.com

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE DMG MORI – kwiecień 2022

Podczas wizyty w firmie DMG MORI w Pleszewie zobaczyliśmy prezentację nowoczesnych obrabiarek oraz trendów i innowacji w obróbce wiórowej i technologii druku przestrzennego (3D), zwiedziliśmy jedną z najnowocześniejszych na Świecie fabryk przemysłu obrabiarkowego. Zobaczyliśmy siedemnaście najbardziej zaawansowanych technologicznie obrabiarek, w tym siedem wyposażonych w systemy automatyzacji.

Więcej nt. firmy można dowiedzieć się na stronie:
www.dmgmori.pl

TYDZIEŃ Z ROBOTEM – listopad 2021

Akcja “Tydzień z robotem”, którą nasza fundacja organizuje wraz z firmą FANUC Polska trwa, młodzież zainteresowana robotyzacją, testuje sterowanie robotem, każdy chętny ma możliwość sprawdzenia czy jest to łatwe czy trudne. Cieszymy się, że możemy zachęcić młodzież do edukacji w zakresie robotyzacji, przedstawić dlaczego warto uczyć się obsługi tego typu maszyn, oraz jak bardzo jest ona powiązana z przyszłością. Często jest to pierwsze spotkanie młodzieży z robotem.

TYDZIEŃ Z ROBOTEM – listopad 2021

Miło nam poinformować, że w dniach 15-19 listopada planujemy akcję “Tydzień z robotem”, które nasza fundacja organizuje wraz z firmą FANUC Polska !
W ramach tej akcji prezentowany będzie robot FANUC współpracujący CRX-10iA/L który charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań w przemyśle. Codziennie przez cały tydzień robot będzie zmieniał miejsce i uatrakcyjniał naukę uczniom, dając im możliwość sterowania, oraz poznania wielofunkcyjności robotów i wykorzystania ich w życiu codziennym.
Wydarzenie odbędzie się na terenie Warszawy, w Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 oraz w czterech szkołach ponadpodst. zajmujących się kształceniem na kierunkach mechatronicznych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału i zapoznania się z robotem FANUC CRX-10iA/L

https://www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

SZKOLENIE – CZYSTSZA PRODUKCJA październik 2021

Szkolenie z czystszej produkcji za nami, ukończone z CERTYFIKATEM, chwalimy się ponieważ nie prosta to sprawa. Zachęcamy do współpracy firmy i inne organizacje, szkoły czy instytucje do działań w kierunku czystszej produkcji, ale też czystszej szkoły czy instytucji. Warto aby każdy z nas był odpowiedzialny, aby działania z zakresu czystszej produkcji odbywały się nie tylko w firmach produkcyjnych, ale też u każdego w domu czy miejscu pracy. Zastanów się ile Ty czytelniku nasz kochany generujesz odpadów?? Podejmij wyzwanie i spróbuj zacząć od siebie. Służymy radą i pomocą w tym zakresie.

Jeżeli tacy jak Ty nie zaczną się naprawdę przejmować, nic się nigdy nie zmieni !

 

MAZOWIECKIE FORUM INICJATYW POZARZĄDOWYCH XVI – wrzesień 2020

Jak co roku staramy się uczestniczyć w formum, cieszy się że jest taka forma integracji, zawsze dowiadujemy się czegoś nowego i poznajemy kolejne organizacje i instytucje.

Celem spotkania była integracja i wzmacnianie środowiska trzeciego sektora na Mazowszu. Z instytucjami pozarządowymi samorząd wojewódzki współpracuje od 21 lat. Marszałek województwa Adam Struzik zaznaczył, że są one naturalnym partnerem w realizacji wielu zadań społecznych i publicznych.

Na Forum była mowa o wyzwaniach związanych z działalnością organizacji pozarządowych w mniejszych miejscowościach, o łączeniu potencjałów takich organizacji i MOPS-ów, o dostępie do informacji publicznej oraz o aktywizowaniu młodzieży.

 

WEBINAR ŚWIAT ROBOTÓW KUKA – maj 2020

Rozwój cywilizacji pociąga za sobą coraz to nowe wyzwania dla każdego z nas. Jednym z wyzwań jest właśnie ochrona środowiska i zrównoważony rozwój. W ich realizacji coraz większą rolę odgrywają inteligentne technologie – roboty!

Poprzez umiejętne wykorzystanie robotów świat może być lepszy, nie jesteśmy w stanie uchronić się od nowości i zmian, zatem nie pozostaje nam nic innego jak wykorzystać je w dobrym celu i o tym właśnie opowiadali przedstawiciele firmy KUKA na webinarze zorganizowanym przez Fundację ZIEMIA I MY.

Zapraszamy na stronę firmy KUKA: https://www.kuka.com/pl-pl 

TARGI TOOLEX – wrzesień 2019

TOOLEX 2019 – braliśmy udział w najważniejszym wydarzeniu dla branży obróbki metalu – Międzynarodowych Targach  Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.  W targach brało udział 500 Wystawców z 13 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek i nowości z branży. Targom towarzyszył bogaty program seminariów i prelekcji.

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE MENNICA POLSKA S.A. – wrzesień 2019

W dniu 26 września 2019 r. Fundacja Ziemia i My we współpracy z firmą Mennica Polska S.A. zorganizowała spotkanie dydaktyczne dla uczniów Technikum Mechatronicznego. Dzięki uprzejmości firmy Mennica Polska S.A., która znajduje się w pierwszej trójce najbardziej zaawansowanych technologicznie mennic na świecie oraz jest jedynym  producentem złota inwestycyjnego w Polsce, młodzież miała możliwość podpatrzeć produkcję monet i numizmatów.

 

KONFERENCJA
SZKOŁA DLA RYNKU PRACY

Przedstawiciele naszej fundacji wzięli udział w konferencji „Szkoła dla Rynku Pracy,”  organizowanej przez Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Warszawie, wydarzeniu dotyczącym współpracy szkoły z rynkiem pracy w obliczu jego potrzeb i zmiany prawa oświatowego, ważnym dla wszystkich, którym bliski jest rozwój szkolnictwa zawodowego. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tego typu wydarzeniu i że jesteśmy partnerem do współpracy dla jednej z najlepszych szkół technicznych w Warszawie.

SPOTKANIE DYDAKTYCZNE W FIRMIE – GRAHAM PACKAGING POLSKA – czerwiec 2019

Dzięki uprzejmości firmy Graham Packaging Polska Sp. z o.o. , która jest oddziałem amerykańskiego koncernu Graham Packaging Company, wiodącego producenta i dostawcy opakowań z tworzyw sztucznych, grupa uczniów z technikum przy ul. Wiśniowej w Warszawie miała możliwość podpatrzeć produkcję. Poznać poszczególne działy i porozmawiać z pracownikami nt. pracy na danych stanowiskach, oraz wymagań jakie musi spełniać osoba która chce pracować w danym zakładzie pracy. Zobaczyliśmy jak produkowane są butelki plastikowe od momentu pomysłu poprzez projekt i finalny produkt.

ITM EUROPE Innowacje – Technologie – Maszyny, Targi Druku i Skanu 3D, SUBCONTRACTING Targi Kooperacji Przemysłowej – czerwiec 2019

Targi ITM – Innowacje-Technologie-Maszyny to wiodące targi w Europie Środkowo-Wschodniej, kompleksowo prezentujące ofertę polskiego i światowego przemysłu, którego produkty i usługi zgodne są z ideą Przemysłu 4.0.

FORUM INSPIRACJI – maj 2019

W dniu 17 maja wzięliśmy udział w konferencji FORUM INSPIRACJI która ma na celu pokazanie możliwości włączenia się biznesu w Cele Zrównoważonego Rozwoju. Po inspirujących rozmowach z głowami pełnymi pomysłów i motywacji działamy i podejmujemy nowe wyzwania na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Forum w którym brali udział przedstawiciele naszej Fundacji to innowacyjna platforma służąca wymianie doświadczeń i nawiązaniu współpracy pomiędzy instytucjami, przedstawicielami biznesu, organizacjami pozarządowymi i regionami na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030.

CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Naszym celem jest zachęcenie i wspieranie firm w przekładaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) wypracowanych przez ONZ na strategie biznesowe ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki poszczególnych branż. Pokazujemy przedsiębiorstwom jak mogą efektywnie włączyć się w realizację celów i wykorzystać dla siebie tkwiące w tym szanse na rozwój. Naszym zadaniem jest zachęcanie polskiego biznesu do zaangażowania się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

Więcej

PARTNERZY PROJEKTÓW/ SPONSORZY